XStore theme eCommerce WordPress Themes XStore best wordpress themes WordPress WooCommerce Themes Premium WordPress Themes WooCommerce Themes WordPress Themes wordpress support forum Best WooCommerce Themes XStore WordPress Themes XStore Documentation eCommerce WordPress Themes

Szakmai tudnivalók szelídgesztenye fajtaválasztás előtt: Ültetési útmutató, környezeti igények

Környezeti igényei:
Hazánkban honos növény, a mérsékelt égöv klimatikus viszonyai megfelelőek a számára. A téli hideget jól tűri, még -20°C körüli hőmérséklet sem tesz kárt benne. Későn fakad és későn is virágzik, így a tavaszi fagyok sem károsítják. A kiegyenlítettebb hőmérsékletű nyarakat kedveli. Vízigényes, évenként 700-800mm egyenletes elosztású csapadékra és az ezzel járó magasabb páratartalomra van szüksége. A gesztenye termesztését leginkább korlátozó tényező a talaj, csak savanyú, 5,3-5,8 pH-jú talajokon fejlődik megfelelően. A mészmentességen túl a leginkább közepes tápanyag tartalom és közepes kötöttség is fontos tényezők.

A gyümölcs beltartalmi értékei:
Igazi csemege, ráadásul a fogyasztása nagyon egészséges is. B1, B2, B6 és C-vitamin tartalma különösen magas, ásványi anyagok közül nátrium, kalcium, kálium és foszfor található a termésében jelentős mennyiségben. Kedvező hatásait a gesztenye feldolgozott formában is megőrzi.

Növekedési sajátosságok:
Nagyon hosszú életű és gyakran hatalmas méretűre növő gyümölcsfaj. Fiatalon nagyon gyors növekedésű fa, gyakori, hogy tősarjakat hoz, amelyről meújúl.

Alanyok:
Korábban gyökérnemes magoncokkal telepítették. Ma a fajtákkal elsősorban oltással szaporítják, alanyként vadgesztenye magoncot használnak.

Termékenyülés:
Rügyei későn, április közepétől fakadnak, a virágai június végén-július elején nyílnak. A virágok egyvarúak, ám egylaki növény, ami azt jelenti, hogy a nő és a hím virágok egy növényen találhatók. A gesztenye megporzásában a szél és a rovarok is részt vesznek. Gyakori, hogy a nő és hím virágok nem azonos időben nyílnak, így idegen megporzásra van szüksége. Az önmegporzás tehát gyakran kielégítő.

Ültetési tanácsok:
1. Lépés: Ássunk egy 50 cm széles és 80-100 cm mély gödröt.
2. Lépés: Rakjunk a gödör aljára 10-20 centi vastag réteg trágyát.
3. Lépés: A trágyára rakjunk 10-20 cm termőföldet.
4. Lépés: Helyezzük a fát a gödörbe és ássuk be (tányért hagyjunk az öntözésnek)
5. Lépés: Öntözzük meg 20 L vízzel

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Szelídgesztenye 50cm „Castanea sativa””

Az email címed nem kerül nyilvánosságra.

[]